Zapis realcji z Rodzinnych Warsztatów Plastycznych, które odbyły się 25.06.2022 w ramach wydarzenia artystycznego organizowanego przez Wydział Architektury Wnętrz ASP w Warszawie o tytule Młode Pędy w Elektorwni Powiśle

 

Resztki

Istnieją fizycznie

Były częścią czegoś większego

Są śladem

Dają się poznać za pomocą zmysłów

Są uwolnione, pełne swobody i gotowe przyjąć nowe możliwości

 

Zbieram, kiedy mogę i nie mogę. Przynoszę do domu z pracy, przynoszę ze spaceru. Przywożę w walizce z wakacji. W domu wkładam do pudełek, rozstawiam w wazonach jak świeże kwiaty, zawieszam, przeplatam, łącze w przestrzenne kompozycje. Prywatna kolekcja resztek stolarskich, kijków, patyków, gałęzi, jest w codziennym domowym ruchu, jej elementy stale zmieniają swoje położenie, przeobrażają i stają się zaczynem do nowej opowieści. Czy poprzez nowy sposób doświadczania materiałów, można zaakceptować i polubić delikatność, miękkość, kruchość, starość materii? 

W ramach zadania badawczego Resztki i Rysy w Architekturze, do którego zapraszam uczestników warsztatów Młode Pędy, chcę podjąć artystyczną próbę dialogu z podstawowym elementem budowlanym nazywanym deską, belką, kantówką. Chcę zapytać i zrozumieć o to, kim była i skąd trafiła do nas deska, która kiedyś była żywym organizmem, miejscem rozwoju piskląt i podlotów.

W poszukiwaniach artystyczno-architektonicznych, przyglądam się miejscom i materiałom, niewidzianym lub niechcianym w architekturze. Do takich obszarów należą przywołane resztki i rysy. Jako architektka poszukuje nowej drogi projektowej, opartej na akceptacji tego, że coś jest lub może się stać niedoskonałe. W moich pracach otwieram się na ponad użytkową wizualność, przesuwam na bok funkcjonalną narracje, a zwracam ku słowom, narzędziom i metodom, które pozwalają na tworzenie łagodnością gestów i odwołaniem do wewnętrznych pragnień. W ramach warsztatów wspólnie z uczestnikami poszukamy zrozumienia istoty przedstawionego materiału i przy użyciu plastycznych środków wyrazu, opowiemy jego historię. Na przykładzie drzewa-drewna.

 

Projekt zrealizowany w ramach zadania badawczego “Resztki i Rysy w Architekturze” realizowanego na Wydziale Architektury Wnętrz, ASP w Warszawie.