„Ponieważ wszystko, co robimy i wszystko, co kochamy, może się skończyć, jesteśmy zobowiązani do troski”*
*Martin Hägglund
Kuratorki: Agnieszka Kacprzak i Iwona Kalenik
Czy poprzez nowy sposób doświadczania materiałów, można zaakceptować i polubić delikatność, miękkość, kruchość, starość materii?
Co czuje drzewo?
Do czego inspirują resztki?
Jak przy ich użyciu opowiedzieć historię drzewa?
Ideą budowy domu naturalnego jest projektowanie i budowanie w taki sposób, aby zapewnić mieszkańcom zdrowe i bezpieczne warunki do życia dzięki użyciu naturalnych materiałów oraz minimalizację negatywnego wpływu budownictwa na środowisko.
Realizując ten projekt jako projektanci chcemy zaproponować nowe podejście do budowy domów jednorodzinnych, zadając pytania o to z czego budujemy i jakie są środowiskowe koszty naszych wyborów. Nasze podejście opiera się na redukcji użycia materiałów o wysokim śladzie węglowym jak beton oraz materiałów pochodzenia syntetycznego.
Chcemy, aby nasze działania przyczyniły się do ochrony najcenniejszej wartości człowieka: zdrowia i zasobów planety. Celem realizacji projektu jest stworzenie domu “referencyjnego” który będzie służyć jako źródło wiedzy dla innych projektantów. W realizacji projektu używamy głównie konopi, gliny, drewna, wełny drzewnej oraz recyklingowanego szkła spienionego. Wierzymy, że pogłębione zrozumienie potencjału drzemiącego w materiałach, z których budujemy, pozwoli nam przekierować praktykę projektową na bardziej zrównoważoną i odpowiedzialną ścieżkę.